”Hän on ottanut Michael Schumacherin roolin tallissamme” – Mercedes-pomo ylistää Lewis Hamiltonin työpanosta viime kaudella

Mercedeken kausi 2022 oli totuttua vaikeampi. Turbo-hybridi aikakauden kiistaton kuningas jäi mestaruusjunasta ensi kertaa sitten kauden 2013, eikä onnistunut nappaamaan kuin vain yhden voiton.
Erikoisempaa oli se, että voitto ei tullut seitsenkertaiselle maailmanmestari Lewis Hamiltonille. Britti jäi ilman voittoa ensi kertaa urallaan kauden aikana. Kokenut mestari joutuikin saksalaistallissa enemmänkin koekaniinin rooliin viime kauden W13-kilpurin kanssa.
Hopeanuolten tallipäällikkö Toto Wolff oli pahoillaan tähdelleen läpi kauden. Itävaltalaiselta ei vuoden lopussakaan ylistyssanat lopu kesken.
Wolffin mukaan Hamilton otti kuljettajakatraan veteraanina paljon aktiivisemman roolin auton kehityksessä. Wolff vertasikin Hamiltonin työpanosta toisen legendan Michael Schumacherin otteisiin.
– Minusta hän (Hamilton) on jo osa tallin johtoporrasta, Wolf kommentoi Beyond the Grid -podcastissa.
– Luonnollisesti hän on mukana auton kehityksessä tehtaalla sekä simulaattorissa, mutta hän on ottanut kisaviikonloppuinakin eräänlaisen johtajan roolin. Hän muistuttaa minua Michaelista, ja siitä miten hän työskenteli.
– Hän on meille enemmän kuin pelkkä kuljettaja. Yleensä kuskit ovat palkkasotureita, jotka saavat sopimuksen ja lähtevät paremman tilanteen ilmetessä. Hän on ollut osa talliamme jo 10 vuotta, joten hän on todellakin tiimimme jäsen.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Yuki Tsunodalta uhmakasta puhetta uudesta työkalustaan: ”Ei se niin vaikealta tuntunut”
- Valtteri Bottas pääsi testaamaan mestaritalli McLarenin F1-autoa
- Red Bull -kuskille potkut vain kahden kilpailun jälkeen – korvaaja nähdään autossa jo ensi viikolla
- Vahvistus: Ferrarille katastrofi – molemmat autot hylättiin
- Ferrari tuomariston eteen Kiinan GP:n jälkeen – tallia uhkaa hylkäys osakilpailusta
- McLarenille kaksoisvoitto Kiinan osakilpailussa – viime viikon katastrofitallille kaksi pistesijaa
- Draamaa Ferrarilla: Lewis Hamilton ei totellut tallimääräyksiä Kiinassa – ”Minä päätän sen”
- Huonon tuurin multihuipentuma – Kalle Rovanperä keskeytti ”kahden markan vikaan” Keniassa
- Voi pahus! Kalle Rovanperällä epäonnen päivä Safari-rallissa
- Lähde: Liam Lawson yhden kilpailun päässä potkuista Red Bullilta – ”Tämä on tulosurheilua”