Ferrarilla raivotaan Australian GP:n tuloksesta – italialaistalli lähettänyt tutkintapyynnön Carlos Sainzin rangaistuksesta

Kautensa surkeasti aloittanut Ferrari ei ole tyytyväinen tuomaristoon Australian GP:n jälkimainingeissa.
Tallin ainoa kisassa mukana ollut kuljettaja Carlos Sainz sai viiden sekunnin aikasakon osumastaan Fernando Alonson kanssa. Espanjalainen torpedoi itsensä suoraan Alonson perään kilpailun toisessa uusintalähdössä.
Kohua aiheuttaa se, että kilpailu keskeytettiin välittömästi kyseisen uusintalähdön jälkeen. Kaikki muut paitsi keskeytykset mitätöitiin, joten teoriassa Sainzin osuma ei vaikuttanut mihinkään. Tuomaristo muisti espanjalaista tästä huolimatta rangaistuksella.
Ferrari onkin lähettänyt tutkintapyynnön FIA:lle rangaistuksesta. Talli on kritisoinut tuomaristoa koko viikon, joten päätös ei tule yllätyksenä.
– Meillä oli 14 päivää aikaa valittaa päätöksestä ja olemme tehneet sen, tallipäällikkö Frederic Vasseur kommentoi medialle.
– Nyt pallo on FIA:lla. He saavat päättää kuuntelevatko he Carlosta sekä meitä. Me haluamme rakentavaa keskustelua. Haluamme kääntää päätöksen, mutta haluamme myös parasta lajille.
Voita kaksi kisapakettia jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi kisapakettia jääkiekon MM-kisoihin Tukholmaan!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peleihin Suomi-Ranska (11.5.) ja Suomi-Ruotsi (12.5.)
- suorat lennot Helsinki-Tukholma-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Yuki Tsunodalta uhmakasta puhetta uudesta työkalustaan: ”Ei se niin vaikealta tuntunut”
- Valtteri Bottas pääsi testaamaan mestaritalli McLarenin F1-autoa
- Red Bull -kuskille potkut vain kahden kilpailun jälkeen – korvaaja nähdään autossa jo ensi viikolla
- Vahvistus: Ferrarille katastrofi – molemmat autot hylättiin
- Ferrari tuomariston eteen Kiinan GP:n jälkeen – tallia uhkaa hylkäys osakilpailusta
- McLarenille kaksoisvoitto Kiinan osakilpailussa – viime viikon katastrofitallille kaksi pistesijaa
- Draamaa Ferrarilla: Lewis Hamilton ei totellut tallimääräyksiä Kiinassa – ”Minä päätän sen”
- Huonon tuurin multihuipentuma – Kalle Rovanperä keskeytti ”kahden markan vikaan” Keniassa
- Voi pahus! Kalle Rovanperällä epäonnen päivä Safari-rallissa
- Lähde: Liam Lawson yhden kilpailun päässä potkuista Red Bullilta – ”Tämä on tulosurheilua”