Ferrari-pomo tyrmää huhut Lewis Hamiltonille tarjotusta sopimuksesta – ”Eri tarina joka viikko”

Ferrarin tallipäällikkö Frederic Vasseur kiistää tällä viikolla Italiasta kantautuneet huhut, joiden mukaan Maranellon väki olisi tarjonnut Lewis Hamiltonille jättimäistä sopimusta.
Mediassa ollaan spekuloitu seitsenkertaisen maailmanmestarin saaneen Ferrarilta tarjouksen, jolla britti tienaisi noin 46 miljoonaa euroa per kausi. Mercedeksellä vielä nykyisin kaasutteleva Hamilton tienaa saksalaisvalmistajan leivissä arviolta 35 miljoonaa kaudessa. Hamiltonin nykyinen sopimus Mercedeksen kanssa päättyy tähän kauteen.
Vasseurilta udeltiin välittömästi Monacossa torstaina mahdollisesta sopimustarjouksesta, eikä vanha kettu murtunut ainakaan tällä kertaa paineen alla muuta kuin vitsailemaan.
– Tiedätte hyvin, että tässä vaiheessa kautta tulee joka viikko erilainen tarina. Emme ole lähettäneet, emmekä ole lähettämässä tarjousta Hamiltonille, kommentoi Ferrari-pomo RaceFansin mukaan.
Veikeä ranskalainen jatkoi vitsailuaan sanomalla, että tällä median pompotteluvauhdilla hänellä ei ole ainuttakaan kuljettajaa ensi kaudella.
– Kaksi viikkoa sitten lähetitte Carlos Sainzin Audille ja viikko sitten Charles Leclercin Mercedekselle. Nyt minä olen jo ihan yksin, nauratti Vasseur median edustajia.
Vasseurilla on kytkökset Hamiltoniin vanhan mestarin GP2-ajoilta, kun tuolloin vielä nuori britti ajoi Vasseurin johtamassa ART-tallissa. Ferrari-pamppu kuitenkin vakuuttaa, että minkäänlaisia keskusteluja ei olla käyty, vaikkakin myöntää kenen tahansa ottavan Hamiltonin kaltaisen rattimiehen leiriinsä milloin tahansa, jos vain mahdollista.
– Uskon kaikkien tallien haluavan Hamiltonin jossain vaiheessa. Olisihan se ihan paskapuhetta olla sanomatta näin, jatkaa Vasseur.
– Tosin juttelen hänen kanssaan lähes joka viikonloppu, kuten edelliset 20 vuotta olen tehnyt. En haluaisi lopettaa sitä sen takia, että te jatkuvasti jahtaatte minua, täräytti ranskalainen.
Ferrarin molemmilla kuskeilla, Leclercillä sekä Sainzilla on molemmilla voimassa oleva sopimus ensi kaudesta.
LUE MYÖS: Ferrari-tähdellä karu saldo Monacon katuradalta – Joko kirous katkeaa?
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Yuki Tsunodalta uhmakasta puhetta uudesta työkalustaan: ”Ei se niin vaikealta tuntunut”
- Valtteri Bottas pääsi testaamaan mestaritalli McLarenin F1-autoa
- Red Bull -kuskille potkut vain kahden kilpailun jälkeen – korvaaja nähdään autossa jo ensi viikolla
- Vahvistus: Ferrarille katastrofi – molemmat autot hylättiin
- Ferrari tuomariston eteen Kiinan GP:n jälkeen – tallia uhkaa hylkäys osakilpailusta
- McLarenille kaksoisvoitto Kiinan osakilpailussa – viime viikon katastrofitallille kaksi pistesijaa
- Draamaa Ferrarilla: Lewis Hamilton ei totellut tallimääräyksiä Kiinassa – ”Minä päätän sen”
- Huonon tuurin multihuipentuma – Kalle Rovanperä keskeytti ”kahden markan vikaan” Keniassa
- Voi pahus! Kalle Rovanperällä epäonnen päivä Safari-rallissa
- Lähde: Liam Lawson yhden kilpailun päässä potkuista Red Bullilta – ”Tämä on tulosurheilua”