F1-tallilta shokkipäätös kuljettajamarkkinoilla – huippulupaus jäämässä ilman ajopaikkaa
Moottoriurheilujulkaisu Auto, Motor und Sport raportoi maanantaina AlphaTaurin julkistavan uuden kuljettajakaksikkonsa piakkoin.
Toimittaja Tobi Grünerin mukaan talli on solmimassa vuoden sopimukset Yuki Tsunodan sekä Daniel Ricciardon kanssa. Tämä tarkoittaa sitä, että Red Bull -organisaation superlupaus Liam Lawson ei aja tallissa ensi kaudella.
Lawson on paikannut kolme edellistä kisaviikonloppua kätensä murtanutta Ricciardoa. Nuorukainen on suoriutunut loistavast, avaten pistetilinsä sunnuntaina Singaporen osakilpailussa. Tällä hetkellä ajopaikkaa ei kuitenkaan ole löytymässä.
Tsunoda on kilpaillut Red Bullin omistamassa sisartallissa jo kolme vuotta. Japanilainen on kerännyt urallaan 47 MM-pistettä.
Ricciardo puolestaan on yksi kuninkuusluokan kokeneimmista kuljettajista. Seitsemän osakilpailuvoiton aussi sai lähtöpassit McLarenilta viime kauden päätteeksi, siirtyen varakuskin rooliin Red Bullille. Nyck de Vriesin aikaiset potkut palauttivat miehen kuitenkin tositoimiin. Valitettavasti Ricciardo mursi kätensä kesätauolta palattaessa, eikä paluusta ole vielä tietoa.
Tämän myötä ainoa varmistamaton paikka löytyy Williamsilta. Tulokas Logan Sargeant ei ole onnistunut suorittamaan tallin vaatimalla tasolla, joten tulevaisuus F1-sarjassa on kysymysmerkki. Muilla kuskeilla sopimus ensi kaudesta löytyykin.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Toto Wolff lataa tiukat säännöt Valtteri Bottakselle – ”Hän saa pitää ruman hiustyylinsä”
- Valtteri Bottakselta karu paljastus – petettiin tylysti sopimusneuvotteluissa
- Lewis Hamilton kolaroi Barcelonan testissä – brittimestarin ajovirheellä valitettavat seuraukset Ferrarille
- Valtteri Bottas lähellä sopimusta hallitsevan F1-mestarin kanssa
- Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
- EK17: Kalle Rovanperän rengasvalinta osui nappiin – rengaspeli herätti taistelun kärkisijoista henkiin
- EK16: Sami Pajari rysäytti ulos ja keskeytti – kaksi Toyotaa pihalle
- EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”
- EK14: Ott Tänakilta hirmuinen hyökkäys – Kalle Rovanperällä ei kulje: ”Ei ongelmia, mutta ajat ovat hirveitä”
- EK13: Kalle Rovanperä putosi sijan – ”Tuntui hyvältä, mutta kello näyttää pahalta”