Max Verstappen pyyhkäisi uusiksi 71 vuotta vanhan ennätyksen

F1-kautta hallinnut Max Verstappen laittoi sunnuntaina jälleen F1-ennätyksiä uusiksi.
Lentävä hollantilainen paranteli uudemman kerran omissa nimissä olevaa ennätystään yhden kauden voittomäärällään. Ykköstila Brasilian GP:ssä oli Red Bull -tähdelle jo kauden 17:s.
Sen lisäksi hollantilainen rikkoi 71 vuotta vanhan F1-ennätyksen. Legendaarisen Alberto Ascarin nimissä ollut voittoprosenttiennätys yhdellä kaudella meni Verstappenin ykköstilan myötä väkisin uusiksi. Verstappen on kolmea kilpailua lukuunottamatta voittanut jokaisen osakilpailun tällä kaudella, joka tarkoittaa yli 77 prosentin voittoprosenttia. F1-kautta on enää vain kaksi kilpailua jäljellä, joten vaikka Verstappen ei näitä voittaisi, jää tämäkin ennätys hänen nimiinsä.
Ascarin ennätys on kaudelta 1952, jolloin italialainen voitti Ferrarilla kahdeksasta ajetusta kilpailusta kuusi. Voittoprosentiksi muodostui tuolloin 75, jota on pidetty etenkin kisamääristä johtuen mahdottomana rikkoa, mutta niin vain Verstappen latoi tämänkin uusiksi.
Kaudella 1952 kuninkuusluokkaa ajettiin taloudellisista syistä pääasiassa F2-autoilla sekä säännöillä. Poikkeuksen teki vain legendaarinen Indy 500 -kilpailu. Ascari ei osallistunut virallisten mestaruusajojen avauskilpailuun, jonka lisäksi toinen tilastoihin voitottomana päätynyt kilpailu oli juurikin Indy 500, jossa Ascari keskeytti.
Kahdesti urallaan F1-mestaruuteen kaasutellut Ascari menehtyi 36-vuotiaana testionnettomuudessa Monzan radalla vuonna 1955. Ascarin legendaarinen nimi elää Monzan radalla vielä tänäkin päivänä onnettomuusmutka tunnettaessa nimellä Variante Ascari.
LUE MYÖS: Lewis Hamilton vaipui epätoivoon – ”He ovat niin kaukana”
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Muistatko tämän? Kimi Räikkösen näyttävä paluu palkintopallille
- Lewis Hamiltonille huonoja uutisia Ferrarilta – ”Hän ei voi sietää sitä”
- F1-kuski sai käsittämättömän rangaistuksen
- Lewis Hamiltonilta kova väite Ferrarin kilpurista – ”Minun autoni ei toimi samalla tavalla”
- Valtteri Bottas tärkeässä roolissa Mercedeksen huippulupauksen ennätysviikonlopussa – talli ylistää suomalaista
- Kimi Antonelli laittoi ennätyskirjat uusiksi kahden tilaston osalta
- Lando Norris myönsi kilpailijan paremmuuden – otti kantaa varikkoepisodiin: ”Viimeinen kaveri, jolta odotan tilaa”
- Mestarin näytös – Max Verstappen Japanin GP:n ykkönen
- Sensaatiotulokas parahteli tuskissaan aika-ajoissa – tästä oli kyse
- F1-tähden surkealle alkukaudelle jatkoa – lähtöruuturangaistus rikkeestä Lewis Hamiltonia kohtaan
- Lewis Hamiltonilta kova väite Ferrarin kilpurista – ”Minun autoni ei toimi samalla tavalla”
- F1-kuski sai käsittämättömän rangaistuksen
- Lewis Hamiltonille huonoja uutisia Ferrarilta – ”Hän ei voi sietää sitä”
- Valtteri Bottas tärkeässä roolissa Mercedeksen huippulupauksen ennätysviikonlopussa – talli ylistää suomalaista
- Q2: Red Bullilla sormi suuhun – Liam Lawson pätki Yuki Tsunodan
- Valtteri Bottakselta paljastus testiohjelmastaan – neuvottee jo ensi kauden kisakuskin paikasta
- F1-tulokas jouduttiin taluttamaan radalta kauhukolarin jälkeen – talli paljastaa osuman syyn
- Sensaatiotulokas parahteli tuskissaan aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Lando Norris myönsi kilpailijan paremmuuden – otti kantaa varikkoepisodiin: ”Viimeinen kaveri, jolta odotan tilaa”
- Liam Lawsonin ex-pomolta karu kommentti – ”Vaikka saisi sata vuotta”