Max Verstappenin maanmieheltä kova lausunto – Mercedes-kytkös voimistumassa: ”Luvassa on runsaasti uutisia huhtikuussa”

Entinen F1-kuljettaja sekä nykyisin näkökulmiaan asiantuntijan tehtävissä tarjoileva Robert Doornbos on laukonut kovia kommentteja kuskirulettiin liittyen.
Red Bull -tähti Max Verstappenin siirtohuhuilla ollaan leikitelty mediassa Christian Hornerin ahdistelukohun synnyttämän sopan ansiosta. Tämän jälkeen spekulaatioita on riittänyt energiajuomatallin sisäisestä valtataistelusta aina neuvonantaja Helmut Markon potkuhuhuihin saakka, jonka myötä myös Verstappenin tulevaisuus Red Bullilla on kyseenalaistettu.
Verstappenin on spekuloitu mahdollisesti siirtyvän Mercedekselle paikkaamaan Lewis Hamiltonin jättämää aukkoa, joka vaikuttaa hullulta Red Bullin ja Mercedeksen nykytasoa verraten. Kuskispekulaatiot käyvät kuumina, kun seitsenkertaisen mestarin tilalle ollaan viety myös jo uransa lopettanutta Sebastian Vetteliä.
LUE MYÖS: Sebastian Vettel harkitsee tosissaan F1-paluuta? – ”Asioita, joita kaipaan”
Hollantilaisella urheilukanava Ziggo Sportilla nykyisin asiantuntijana toimiva Doornbos uskoo Verstappenin Mercedes-kytköksen olevan totisinta totta.
– Voitte tuskin kuvitella sitä, mutta kulisseissa tapahtuu jotain. Tämä tulee olemaan mielenkiintoinen kuukausi ja tulemme saamaan runsaasti uutisia huhtikuussa, kertoo Doornbos.
– Olen kuullut luotettavasta lähteestä, että Max käy jo keskusteluita Mercedeksen kanssa, täräytti hollantilainen.
Verstappenin sopimus Red Bullin kanssa kantaa kauden 2028 loppuun saakka, mutta hiljattain uutisoitiin sopimuspykälästä, joka voisi vapauttaa kolminkertaisen mestarin muualle halutessaan.
Kuluvaa F1-kautta on ajettu kolmen osakilpailun verran ja Verstappen johtaa MM-sarjaa 13 pisteen erolla ennen tallikaveri Sergio Pereziä. Tallien puolella Red Bullilla on 21 pisteen karkumatka Ferrariin nähden.
Edit: Korjattu Max Verstappenin nykyisen sopimuksen kesto.
LUE LISÄÄ
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Yuki Tsunodalta uhmakasta puhetta uudesta työkalustaan: ”Ei se niin vaikealta tuntunut”
- Valtteri Bottas pääsi testaamaan mestaritalli McLarenin F1-autoa
- Red Bull -kuskille potkut vain kahden kilpailun jälkeen – korvaaja nähdään autossa jo ensi viikolla
- Vahvistus: Ferrarille katastrofi – molemmat autot hylättiin
- Ferrari tuomariston eteen Kiinan GP:n jälkeen – tallia uhkaa hylkäys osakilpailusta
- McLarenille kaksoisvoitto Kiinan osakilpailussa – viime viikon katastrofitallille kaksi pistesijaa
- Draamaa Ferrarilla: Lewis Hamilton ei totellut tallimääräyksiä Kiinassa – ”Minä päätän sen”
- Huonon tuurin multihuipentuma – Kalle Rovanperä keskeytti ”kahden markan vikaan” Keniassa
- Voi pahus! Kalle Rovanperällä epäonnen päivä Safari-rallissa
- Lähde: Liam Lawson yhden kilpailun päässä potkuista Red Bullilta – ”Tämä on tulosurheilua”