EK15: Kalle Rovanperällä huumori vähissä: ”Ei ole vastauksia”

Monte Carlon MM-rallin lauantainen ajopäivä on paketissa ja kilpailua johtaa edelleen kahdeksankertainen maailmanmestari Sébastien Ogier. Toyotan keikkakuski ja Monten spesialisti on kontrolloinut kilpailua perjantain toiseksi viimeisestä erikoiskokeesta (EK8) asti.
Kalle Rovanperän päivä on ollut turhauttava. Kärkisijoista ajamaan tottunut kaksinkertainen mestari ei ole löytänyt hyvää fiilistä ja vauhti on ollut kadoksissa kimuranteilla teillä. Suomalaisella ei ollut vastauksia tarjolla päivän päätteeksi.
– Huomasin itseni jälleen aika hitaaksi. Ei ole vastauksia. Ihan hyvä hetki nyt, kun päivä on ohi, tuskaili Rovanperä.
Rovanperä lähtee Monte Carlon viimeiseen ajopäivään viidenneltä sijalta. Kilpailun aiempien päivien perusteella super sunnuntailta tai Power Stagelta ei ole odotettavissa hyviä lisäpisteitä. Tosin Rovanperä on aiemminkin kesken kilpailun tehnyt täyskäännöksiä, joten kaikki on mahdollista.
Sami Pajarille jäi hyvä tuntuma lauantain pätkistä ja suomalainen pääsi ajamaan ralliakin, kun olosuhteet olivat pitkin päivää enempi ennalta-arvattavia. Pätkäajatkin olivat paikka paikoin verrattavissa kärkimiehiin ja oppia kertyi taas runsaasti.
– Hyvä päivä ja hyvä fiilis, fiilisteli Pajari.
Pajari on kolmen ajopäivän jälkeen kokonaistilanteessa seitsemäntenä ja on kiinni jonkinlaisessa pistepotissa. Aikatappiota kertyi tänään yhteensä ”vain” noin 50 sekuntia, kun perjantaina lukema oli yli kahdessa minuutissa, joten edistystä on vireillä.
Ogierin jatkaessa kärkipaikan kontrollointia, käydään sijoista 2-4 vielä kova kamppailu sunnuntaina. Elfyn Evans, Adrien Fourmaux sekä Tänak ovat kaikki 6,8 sekunnin sisällä toisistaan. Ogier johtaa toisena olevaa Evansia 20,3 sekunnilla.
Sunnuntaina ajetaan kolme erikoiskoetta, joista ensimmäinen (EK16) käynnistyy jo kello 07:39 Suomen aikaa. Kilpailun kokonaistilanne alla.
Monte Carlon MM-rallin tilanne, EK 15/18
- Sébastien Ogier, Toyota
- Elfyn Evans, Toyota +20,3
- Adrien Fourmaux, Hyundai +24,6
- Ott Tänak, Hyundai +27,1
- Kalle Rovanperä & Jonne Halttunen, Toyota +55,0
- Takamoto Katsuta, Toyota +1:43,7
- Sami Pajari & Marko Salminen, Toyota +4:09,9
- Thierry Neuville, Hyundai +5:17,5
- Joshua McErlean, M-Sport Ford +8:25,4
- Nikolay Gryazin, Skoda (WRC2) +8:33,0
- Yohan Rossel, Citroën (WRC2) +8:37,8
Grégoire Munster, M-Sport Ford +11:45,0
LUE LISÄÄ
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Valtteri Bottas pääsi testaamaan mestaritalli McLarenin F1-autoa
- Red Bull -kuskille potkut vain kahden kilpailun jälkeen – korvaaja nähdään autossa jo ensi viikolla
- Vahvistus: Ferrarille katastrofi – molemmat autot hylättiin
- Ferrari tuomariston eteen Kiinan GP:n jälkeen – tallia uhkaa hylkäys osakilpailusta
- McLarenille kaksoisvoitto Kiinan osakilpailussa – viime viikon katastrofitallille kaksi pistesijaa
- Draamaa Ferrarilla: Lewis Hamilton ei totellut tallimääräyksiä Kiinassa – ”Minä päätän sen”
- Huonon tuurin multihuipentuma – Kalle Rovanperä keskeytti ”kahden markan vikaan” Keniassa
- Voi pahus! Kalle Rovanperällä epäonnen päivä Safari-rallissa
- Lähde: Liam Lawson yhden kilpailun päässä potkuista Red Bullilta – ”Tämä on tulosurheilua”
- Red Bullilla viimeiseksi – näin Liam Lawson kommentoi aika-ajokatastrofiaan