Mercedeksen tallipäällikkö aikoo palauttaa Valtteri Bottaksen takaisin saksalaistallin tavoille.

Suomalaiskuski palaa hopeanuolten riveihin vuosien jälkeen varakuskin rooliin. Persoonallisuuttaan Sauber-vuosinaan väläyttänyt Bottas joutuu takaisin tiukkaan remmiin, ainakin Wolffin mukaan.

Itävaltalainen ei aio hyväksyä Bottaksen viime vuosien sometempauksia. Yli 150 000 dollaria hyväntekeväisyyteen kerännyt BottASS-kalenteri ei ole siis saamassa jatkoa.

– Me olemme Mercedes, Wolff aloitti Autosportin haastattelussa.

– Alastonkalentereita ei tulla enää näkemään Valtterilta. Olemme kertoneet tämän hänelle. Haluamme että hän on esikuva Kimille (Antonelli). Hän auttaa, valmentaa ja ohjaa häntä parhaan kokemuksensa mukaan.

– Mutta jos hän haluaa pitää sen ruman hiustyylinsä, niin pitäkööt, Wolff päätti hymähtäen.

Bottas on Motorsportin mukaan lähellä sopimusta myös McLarenin kanssa. Suomalainen toimisi hallitsevan mestarin varakuljettajana Mercedeksen lisäksi.