Mercedeksen George Russell oli maansa myynyt Australian aika-ajojen jälkeen.

Brittikuski oli neljäs, jääden Red Bullin Max Verstappenille alle kymmenyksen, mutta paalutaisto kertoo karumpaa tarinaa. McLaren valtasi Albert Parkin eturivin selkeällä erolla. Brittitalli oli erityisen vahva radan kolmannella sektorilla.

Tämä oli tarpeeksi todistetta Mercedes-tähdelle siitä, ettei McLarenia tulla saamaan kehitystaistossa kiinni koko kauden aikana.

– Heillä on tällä hetkellä niin iso kaula muihin, että he voivat unohtaa kehittämisen ja keskittyä täysin kauden 2026 autoon, Russell manasi session jälkeen The Racelle.

– Jos olet kuusi kymmenystä edellä, niin ei kukaan saa sitä vuodessa kiinni. Varsinkin kun heidän etunsa tulee renkaista. Jos olet noin vahva kolmossektorilla, niin se on renkaiden ansiota. He ovat tehneet jotain suurta sillä saralla.

Russell uskoo taistelun McLarenin takana olevan kuitenkin tiukkaa. Red Bull, Mercedes ja Ferrari ovat kaikki rinta rinnan haastamassa viimeisestä palkintosijasta. Mestaruustaistoon Russell ei kuitenkaan näe ketään muita kuin McLaren-kuskeja.