Lewis Hamiltonin kaksijakoinen alkukausi sai jatkoa Suzukassa.

Hamilton ajoi maaliin seitsemäntenä, jo kolmatta kertaa peräkkäin tallikaveri Charles Leclerciä perässä. Sprinttivoitostaan huolimatta Hamilton ei ole saanut Ferrariaan suorittamaan tasaisesti. Varsinkin aika-ajot ovat olleet seitsenkertaiselle mestarille vaikeita.

Hamilton oli synkkänä Japanin kilpailun jälkimainingeissa. Katseet kohdistuvat miehen varikkopilttuuseen, jossa Hamiltonin mukaan ongelma piilee. Britin näkemys on se, että hänen autonsa alisuorittaa Leclerciin nähden.

– Toivon näkeväni jotain positiivista kehitystä ensi viikkoon mennessä, Hamilton kommentoi Yahoo Sportin mukaan.

– Ensimmäisten kolmen kisaviikonlopun ajan on ollut selvää, että autojen välillä on ollut suorituseroa tietyissä aspekteissa.

– Minulla auto alisuorittaa pahasti, mutta nyt tiedämme sen. Tämän päivän tulos oli siihen nähden paras mihin pystyin.

Tallikaveri Leclerc oli sunnuntain kilpailussa neljäs. Pisteet olivat italialaistallille tärkeitä Kiinan kisaviikonlopun hylkäyksen jälkeen. Talli on valahtanut jo 76 pistettä sarjaa johtavan McLarenin taakse.